Badana-Boya Nasıl Yapılır ?

Profesyonel Badana Boya Hİzmetleri - Ankara - 0 (312) 276 75 93

Badana-Boya Nasıl Yapılır ?

15 Mayıs 2018 2+1 Ev Boyama Fiyatları 3+1 Ev Boyama Fiyatları Ankara Açık Renkli Duvar Akyurt Boyacı Altındağ Boyacı Anıttepe Boyacı Ankara Boya Badana Fiyat Ankara Boya Badana Fiyatları Ankara Boya Badana Fiyatları Keçiören/Ankara Ankara Boya Badana Ustası Ankara Boyacı Ankara Boyacısı Aşti Boyacı Ayaş Boyacı Ayrancı Boyacı Bağlum Boyacı Bahçelievler Boyacı Bala Boyacı Balgat Boyacı Batıkent Boyacı Beşevler Boyacı Beypazarı Boyacı Birlik Boyacı Boya Boya Badana Fiyat Hesaplama Boya Badana Fiyatları 2017 Boya Badana Fiyatları 2018 Boya Badana Fiyatları Nasıl Boya Badana m2 Fiyatları Boya Fiyatları Ankara Boya Rengi Boya Yapımı Malzemeleri Boya-Badana Yapım Aşaması Boyacı Ankara Boyacım Boyacım Ankara Boyama İşlemi Boyayacağım Renk Çankaya Boyacı Çayyolu Boyacı Cebeci Boyacı Çin Mavisi Cinnah Boyacı Çubuk Boyacı Çukurambar Boyacı Demetevler Boyacı Dikimevi Boyacı Dikmen Boyacı Duvar Boyasında Beyaz Boya Nasıl Seçilir? Duvar Boyasında Nötr Renk Seçimi Duvar Boyasında Renk Seçimi Ege Mahallesi Boyacı Elvankent Boyacı Emek Boyacı Eryaman Boyacı Esat Boyacı Eskişehir Yolu Boyacı Etimesgut Boyacı Etimesgut Mobilya Boyama Etlik Boyacı Ev Boyama Fiyatları 2017 Ev Boyama Fiyatları 2018 Gaziosmanpaşa Boyacı Gölbaşı Boyacı Güvenpark Boyacı Hoşdere Boyacı İncek Boyacı Kalecik Boyacı Kavaklıdere Boyacı Kazan Boyacı Keçiören Boyacı Kırkkonaklar Boyacı Kızılay Boyacı Kızılcahamam Boyacı Macunköy Boyacı Maltepe Boyacı Mamak Boyacı Mühye Köyü Boyacı Oran Boyacı Ovacık Boyacı Öveçler Boyacı Polatlı Boyacı Pursaklar Boyacı Sincan Boyacı Sincan Mobilya Boyama Sıhhıye Boyacı Söğütözü Boyacı Tunalı Boyacı Ucuz Boya Badana Ankara Ulus Boyacı Üniversiteler Mahallesi Boyacı Yaşamkent Boyacı Yenimahalle Boyacı Yıldız Boyacı 0
Badana-Boya Nasıl Yapılır ?

 

Ankara’da bu anlatımda Ankara Boyacım olarak çin mavisi rengini kullanacağız. Saten boya tercih ettik. Odayı geniş göstermek için beyaz gibi açık renklerde boyamak gerekir. Eğer bir odada 2 renk kullanacaksanız; en koyu rengi pencerenin olduğu duvarı boyamak daha uygundur. Pencerenin karşısındaki açık renkli duvar yansıyacaktır. Yani pencerenin karşısındaki duvara açık renk boya kullanmak odayı daha aydınlık gösterecektir.

Boya Yapımı Malzemeleri

  • 1 Adet Rulo
  • Yuvarlak Bir fırça
  • Merdiven
  • Boya kovası
  • Fırça Süzgeci
  • Biraz da El emeğine ihtiyacınız olacak 🙂

Boya Badana Yapım Aşaması

 Fazlalık boyayı almak için bir beze ihtiyacımız olacak. Kağıt bantla boyamak istemediğiniz alanları korumaya alın. Daha düzgün çizgi çekmek için daha da geniş bant kullanın. Eğer duvara bağlı bir radyatör varsa sökerek bir kenara alın veya üstünü örtün. Boyanmaması için prizleri ve elektrik anahtarlarını kağıtla kaplayın. Boyayı tahta ya da metal bir çubukla karıştırın. Böylece daha pürüzsüz bir renk ve doku elde edeceksiniz. Daha çok miktarda boya için boya mikseri kullanmak gerekir. Yuvarlak fırçayı alarak boyayacağınız yüzeyin kenar ve köşelerini boyayınız. Dikkatli olun fazla boyayı almak için fırçanızı boya tenekesi kenarına sürebilirsiniz. Yuvarlak fırça ile devam ediniz ve elektrik anahtarlarını kenarlarınıda boyayınız. Tüm kenar ve köşeler tamamlandığında boyanızı kovanıza boşaltın. Şimdi rulo fırçayı elinize alabilirsiniz. Rulo fırça boyaya batırmadan, fazlasını süzgeç yardımıyla akıtın. Yukarıdan aşağı doğru düzgün dikey hareketle duvarı boyayın. Daha sonrasında boyanın üzerinden yatay hareketlerle geçin. Tüm yüzeyi ara vermeden bir kerede boyayın. Böylece olası ton farklılıkları gerçekleşmeyecek. Boya kutusundada yazılan süre boyunca kurumaya bırakınız. Genellikle bu süre 10 ile 24 saat arasıdır. 2. kat boya için aynı adımları uygulayın. Fırça ile yukarıdaki köşelerden ve kenarlardan başlayarak süpürgeliklere kadar inin. Fırçanın üzerinde fazla boya varsa süzün. 2. kat için açılan Sopalı rulo fırça kullanmanızı öneriyoruz. Böylece ton farklılıkları olmayan pürüzsüz bir duvarınız olacak. Boya paketinde yazan talimatlara göre kurumaya bırakınız. Boya ekipmanını işinizi bitirdikten sonra su ile yıkamayı unutmayınız. Kağıtları çıkarmakta geç kalırsanız yapıştırılan yerlere zarar verebilirsiniz. Boyama işlemimiz bitti. Odadaki eşyaları yeniden düzenleyebilirsiniz.

DUVAR BOYASINDA RENK SEÇİMİ

Duvar boyasında renk seçerken yani bejlerin ve beyazların haricinde bir renk seçerken aslına bakarsanız iç sesimizi dinlemek durumundayız. Çünkü renklerin titreşiminden besleniyoruz. Renklerin titreşimi ile odalara hareket katabiliyoruz ve sükunet katabiliyoruz. Bu konuda aklınızda olasılıklı bir renk vardır. Bunlar mavidir, yeşildir, pembedir önemli değil ama renk seçiminizi yaparken seçimimizi şöyle yapmanız gerekir. Tamam ben odamı turkuaz ile boyayacağım o zaman önümüze bütün turkuazları açıp, hangileri yeşile gidiyor, hangileri maviye gidiyor onu değerlendip bunun kıyaslaması yapıp ondan sonra seçiminizi yapmak durumundasınız. Antremi sarıya boyayacağım acaba biraz daha kanaryası bir sarı mı olmalı yoksa limonum su bir sarı mı olmalı. Dolayısıyla size düşen iş renge karar verdikten sonra farklı tonları değerlendirmek. Renklerle mekanları hareket kazandırmanın bir yöntemi kontrast Kullanmak veya birden çok rengi aynı mekanda kullanmak. Biraz daha sakin ve alanlar yaratabilmek için ise tek renkte kalmakta fayda var. Renk derken yine tek renkten bahsediyoruz, belki bir duvarda olabilir. Ancak çevreleyen diğer duvarlarında daha net renklere gitmek olabilir. Hayat Coşkulu, uzun misafir ağırlamayı sevmenizi evinizin hareketini canlı renklerle yakalayabilirsiniz. Biraz daha sakin ve birazdan hareketi az bir mekandan hoşlanıyorsanız kırık ve soğuk renklere gidebilirsiniz. Mekanınızda renk seçerken ipucu alabileceğimiz en büyük yardımcısı ise ev tekstillerimiz ve objeleri ya da çok beğenerek kullandığımız tablo ve halılarımız oralardan cımbızla bir renk alıp gönül rahatlığıyla duvarınızı uygulayabiliriz.

DUVAR BOYASINDA BEYAZ BOYA NASIL SEÇİLİR ?

Duvar boyası seçimlerinde bazen temizlik ve ferahlık ihtiyacı ile beyazlara yöneliyor oluyoruz. Boya firmalarının ürettiği beyazların içerisindeki beyaz %100 beyaz olmuyor. Kataloglarda beyaz dediklerimiz ya içerisinde bir miktar grilik, yeşillik ve mavilik içerisinde olabiliyor ya da ufak bir sarı dokunuş kırmızı dokunuş içeriyor. Biz bunu küçük bir renk örneğini duvara boyadığımız da bazen sürprizlerle karşılaşabiliriz. Çünkü kesin beyaz diye düşündüğümüz boya sapsarı veya pembe durabiliyor. Burada aslında dikkat etmemiz gereken konu, altındaki rengi beyazın içindeki damlaların rengini öğrenebilmek, sorgulayabilmektir. Bir yanlış düşünceyi aslında düzeltmek isterim. Beyaz rengin evi aydınlattığı düşünülür. Bu nedenle beyaz boya karanlık bir odayı da aydınlatacağı düşünülür. Gelin görün ki karanlık bir mekanda çok iyi bir aydınlatma sistemi yok ise gölgelerden dolayı bize kirli bir hava sunma olasılığı var beyazların dolayısıyla karanlık odalarda beyaz kullanmak yerine biraz daha orta koyulukta ki renklere gidip gölgelerin önünü alabilmek gerekir. Bunun haricinde beyazları kendi içinde bu sarı dokunuşlu, kırmızı dokunuşlu ve gri dokunuşlu beyazlar olarak ayırmanın yanı sıra, beyazlar ve nispeten yumuşak tonlu beyazları olarak da ikiye ayırabiliriz. Evimizde lake mobilyalar, cam yüzeyler veya kaygan kumaş da ev tekstilleri var ise daha net beyazlara daha keskin beyazlara gidebiliriz. Buna mukabil biraz daha desenlerden hoşlanıyorsak mat ev tekstillerin den hoşlanıyorsak da biraz daha yumuşak kırık beyazları seçebiliriz.

DUVAR BOYASINDA NÖTR RENK SEÇİMİ

Aslına bakarsanız kelime karşı olarak renk bilgisinden ötürü renk siyahtan beyaza giden tüm gri tonlarıdır. Fakat duvar boyaları söz konusu olduğunda nötr dediğimizde aslında toprak tonlarını kastediyoruz. Nispeten birlerden başlayıp bejlere uzanan skalayı tarif etmeye çalışıyoruz. Siyahtan beyaza tüm gri aralığındaki nötr renkleri bir kenara koyuyoruz ve bu bejlere kompleks nötrler diyoruz. Aslında seçimi en zor olan grup bu grup, toprak renkleri grubudur. Çünkü etraflarındaki mobilyalardan, ışık’tan ve pencereden içeriye giren manzaradan ya da başka binaların gölgesinden zeminden gelen yansımalardan en çok etkilenen renk ailesi bu aile. Bunu yapabilmenin yöntemi ise mobilyalarınız dan ipucunu kopyaya almak. Mobilyalarınızın damarlarında, ahşap zeminlerinizde, mutfak dolap kapaklarında, ıslak zeminlerde ve pencere kapı doğramaları da hangi renkler kullanılmışsa oradan bir kopya ile doğru alt tonlu toprak rengine ulaşabiliriz. Kimisi için bu biraz daha grimsi veya pembemsi dokunuşlu olsa da kimisi için sarı dokunuşlu kırmızı dokunuşlu bejler olabilir. Bu noktada mutlaka yapı malzemelerinizden kopyanızı çekin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Whatsapp'tan Ulaşın